Realizacja konferencji online
Komunikat prorektor ds. rozwoju kadry dot. organizacji konferencji, szkoleń i innych wydarzeń
Pandemia SARS-CoV-2 postawiła nas w sytuacji, gdy spotkania wirtualne stanowią główną oś komunikacji, pozyskiwania wiedzy czy wymiany doświadczeń. Na szczęście posiadamy narzędzia, które nie tylko ten proces umożliwiają, ale również mogą go usprawnić. Wybuch pandemii był procesem nagłym, tak samo jak konieczność pracy online i przeniesienia dużej części interakcji międzyludzkich do świata wirtualnego. Narzędzia komunikacji online rozwijały się jednak sukcesywnie od wielu dekad. Z pewnością nie zastąpią one bezpośrednich spotkań i nawiązywania relacji międzyludzkich, jednak na poziomie współpracy naukowej lub biznesowej są dużym ułatwieniem – powalają rozwijać współpracę i podtrzymywać relację, a także ułatwiają dostęp do wiedzy i nauki.
Konferencje naukowe od wielu lat realizowane są w niezmiennej konwencji – naukowcy działający w obrębie danej tematyki spotykają się w konkretnym miejscu i biorą udział w wystąpieniach publicznych. Sytuacja, z którą się obecnie mierzymy, może być dobrym momentem na zmianę takiego podejścia.
Zadajmy sobie pytanie, czy łatwiej problem badawczy przedyskutować w wielopoziomowym mailingu, czy w trakcie spotkania? Odpowiedź jest oczywista. Takie spotkanie – nie tylko w warunkach pandemii – jest jednak czasochłonne, nierzadko kosztowne i wiąże się z dużym zaangażowaniem. Znacznie łatwiej jest usiąść przy własnym biurku i połączyć się online z naukowcem z drugiego końca Polski lub kontynentu. Mimo dostępności narzędzi służących do spotkań online nie jest to jednak popularna praktyka. Wyjątkowa sytuacja związana z pandemią stwarza okazję, by się ze zdalną nauką oswoić i jeszcze bardziej ją otworzyć na współdziałanie, a uczestnictwo w konferencjach online zwiększa szansę na nawiązanie nowej współpracy badawczej zarówno w kraju, jak i za granicą.
Prezentujemy Państwu krótki „Przewodnik po konferencjach online”. Wskazówki dla organizatorów rozszerzone zostały o rozdział dotyczący przygotowania wystąpienia konferencyjnego. Do zapoznania się z nim zachęcamy wszystkie osoby, które planują udział w konferencji online.
Pytania związane z organizacją konferencji należy kierować do mgr Patrycji Kierlik (e-mail: patrycja.kierlik@us.edu.pl).
Do pobrania:
-
Infografika (JPG, 142 KB)
-
Prezentacja konferencja online – poradnik dla organizatora (PDF, 234 KB)
-
Prezentacja konferencja online – poradnik dla prelegenta (PDF, 152 KB)