Zdalne funkcjonowanie CINiB-y
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz pozostałe biblioteki specjalistyczne BUŚ realizują zarówno swoje zadania w trybie stacjonarnym, jak i gwarantują wsparcie zdalnego procesu edukacji oraz świadczą usługi online.
Aktualne informacje o godzinach otwarcia, zasadach funkcjonowania biblioteki, dostępnych udogodnieniach oraz wskazówki, jak korzystać z usług, znajdą Państwo na stronie CINiB-y, bibliotek specjalistycznych, a także w mediach społecznościowych.
Kontakt: tel. 32 786 51 30, e-mail: zapytaj@ciniba.edu.pl.
Źródła elektroniczne
Przypominamy o możliwości korzystania ze źródeł elektronicznych. Uniwersytet Śląski prenumeruje ponad 60 baz (w tym wiele pełnotekstowych), które udostępniają kilkadziesiąt tysięcy czasopism elektronicznych oraz ok. 250 tysięcy książek.
Z większości baz danych można skorzystać w ramach tzw. zdalnego dostępu, czyli z dowolnego urządzenia podpiętego do internetu (także poza siecią komputerową UŚ). Warunkiem skorzystania ze źródeł w trybie zdalnym jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego w systemie informacyjno-bibliotecznym UŚ (Integro). Autoryzacja następuje poprzez system HAN: należy wówczas podać login (PESEL lub numer konta) oraz hasło używane w katalogu Integro.
Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych Uniwersytetu Śląskiego.
Na stronie CINiB-y znajduje się wykaz wszystkich prenumerowanych źródeł elektronicznych. Bazy dostępne zdalnie mają specjalny link opisany jako HAN UŚ. Kliknięcie w ten link przenosi do strony z logowaniem, a następnie, po podaniu poprawnych danych autoryzacyjnych, do odpowiedniej bazy. Ze źródeł ze wskazanym konkretnym miejscem dostępu (np. Biblioteka Prawnicza UŚ) będzie można skorzystać tylko z pomocą bibliotekarza po przesłaniu kwerendy za pośrednictwem e-maila (zapytaj@ciniba.edu.pl).
W razie problemów z dostępem do baz, ich obsługą lub też wyborem odpowiedniego źródła prosimy o kontakt telefoniczny (32 786 51 33) lub mailowy (zapytaj@ciniba.edu.pl).
Biblioteka poleca przede wszystkim bazy pełnotekstowe, które można wykorzystać nie tylko w pracy badawczej, ale także jako pomoc dydaktyczną (np. w ramach zajęć e-learningowych czy wskazania studentom konkretnych podręczników).
Dydaktyczna biblioteka cyfrowa UŚ
Dydaktyczna biblioteka cyfrowa UŚ udostępnia materiały niezbędne do zajęć prowadzonych w trybie zdalnym. Umieszczane są tutaj pełne teksty publikacji na podstawie zamówień zgłaszanych przez prowadzących zajęcia pracowników uniwersytetu.
W celu zamówienia materiałów należy wypełnić formularz (dla każdej publikacji osobno). Zamówienia mogą składać pracownicy naukowo-dydaktyczni UŚ. Pracownik otrzymuje powiadomienie e-mail z informacją, czy i gdzie materiał jest dostępny. Zeskanowane materiały będą dostępne dla każdego studenta i pracownika UŚ, który ma konto w bibliotece. Pracownik wysyła studentom tylko link do biblioteki cyfrowej: han.bg.us.edu.pl/han/bc.
Korzystanie z baz prenumerowanych oraz zasobów dydaktycznej biblioteki cyfrowej UŚ wymaga aktywnego konta w bibliotece. Autoryzacja odbywa się poprzez system HAN. Należy podać login (PESEL lub numer konta) oraz hasło używane w katalogu Integro. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ.